12 SPOSOBÓW NA POZBYCIE SIĘ NIEPRZYJEMNYCH ZAPACHÓW W ŁAZIENCE

Wycieki, zatkane odpływy, brud w toalecie, mokre ręczniki to główne przyczyny smrodu w łazience. Sytuację pogarsza stale wysoka wilgotność i często problemy z wentylacją. Samodzielne znalezienie i wyeliminowanie przyczyny nieprzyjemnego zapachu może być trudne, a w takim przypadku czasami łatwiej jest zadzwonić do profesjonalistów. Na ratunek może przyjść firma sprzątająca. możesz wybrać specjalistę na podstawie recenzji i przykładów pracy lub możesz po prostu umieścić aplikację i poczekać, aż wykonawcy sami odpowiedzą. Jeśli zdecydujesz się najpierw spróbować samemu pozbyć się zapachów w łazience, przydadzą się nasze wskazówki.

PRZYCZYNY ZAPACHU W ŁAZIENCE

Najważniejsze jest wskazanie źródła nieprzyjemnego zapachu. W łazience najczęściej jest to:

 • zatykanie rur kanalizacyjnych;
 • problemy z syfonem . Aby zapobiec przedostawaniu się zapachów z kanalizacji do łazienki, przy syfonie trzymany jest korek wody. Jeśli czujesz zapach ścieków w łazience, najprawdopodobniej coś jest nie tak z syfonem. Być może jest zainstalowany pod rurą kanalizacyjną. Być może kanalizacja w domu po prostu nie była używana od dłuższego czasu, woda wyschła, ustępując miejsca nieprzyjemnym zapachom. Innym powodem jest niewłaściwe mocowanie lub zbyt długa eksploatacja rur falistych. Syfon może po prostu się zatkać, a osady w nim zaczynają się rozkładać i wydzielać nieprzyjemne zapachy. Zwykle jest to problem w kuchni , ale zdarza się również w łazience;
 • widoczne i niewidoczne przecieki . Często występują na połączeniach rur. Na początku mogą wypłynąć dosłownie krople wody, które zostaną wchłonięte przez materiały wykończeniowe, wywołując pojawienie się pleśni (tam, gdzie jej wcześniej nie było) i zapachu;
 • zła wentylacja . Być może ogólny system wentylacji domu jest zatkany lub problem leży na styku indywidualnej części wentylacji z ogólną. Jeśli powietrze z łazienki nie jest normalnie usuwane, zapach wkrótce będzie tam bardzo nieprzyjemny;
 • niewystarczające nachylenie rur kanalizacyjnych, w wyniku którego ścieki zatrzymują się;
 • wysokie ciśnienie w kanalizacji spowodowane zatorami, małymi średnicami kanałów, oblodzeniem. Rezultat – pęcherzyki powietrza przechodzą przez syfon, a wraz z nimi nieprzyjemny zapach;
 • wilgoć . Zauważyliśmy, że mokry ręcznik pozostawiony w łazience prawie nie wysycha, a potem zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Ponadto wilgoć i ciepło to doskonałe warunki do rozwoju pleśni. Aby zmniejszyć poziom zawilgocenia w łazience, zlikwiduj nieszczelności w kranach i kranach , zamontuj krawężnik między łazienką a ścianą, aby nie gromadziła się tam woda, nie dopuść do przeciekania zbiornika odpływowego i osusz mokre ręczniki i szlafroki na podgrzewany wieszak na ręczniki lub poza łazienką;
 • brudne pranie w pralce jest najczęstszym i najłatwiejszym do wykrycia źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Najgorsze jest niewłaściwa instalacja rur kanalizacyjnych konkretnie w Twojej łazience. Wtedy potrzebujesz całkowitej wymiany całego systemu. W większości przypadków można wysiąść z odrobiną krwi i łatwo pozbyć się zapachu, jednak w każdym konkretnym przypadku zasada działania będzie inna.

Jak pachnie ścieki w łazience? Zły nastrój to wierzchołek góry lodowej. Ręczniki nasączone obrzydliwym zapachem też nie są takie złe. Ale wdychanie metanu, siarkowodoru, amoniaku i innych związków może wywołać bezsenność, niepokój, drażliwość, a nawet niedotlenienie, zapalenie oskrzeli, zatrucie parą.

USUWANIE ZATORÓW KANALIZACYJNYCH

Cała instalacja wodociągowa jest sprawdzana po kolei silnym strumieniem wody. Jeśli gdzieś woda niechętnie odpływa, to mamy do czynienia z blokadą, która może dawać nieprzyjemne zapachy. Chociaż blokada jest zwykle widoczna w codziennym korzystaniu z kanalizacji.

Możesz poradzić sobie z blokadami kanałów na następujące sposoby:

 • czyszczenie mechaniczne. Jest to dobrze znany tłok , który pomoże przy małej blokadzie i jeśli zanieczyszczenia znajdują się w pobliżu odpływu. W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków dostarczany jest kabel hydrauliczny , który wsuwa się w rurę ruchami obrotowymi, dociera do blokady i ją usuwa, a następnie spłukuje wszystko gorącą wodą. Jeśli rura ma złożony kształt, to jest prawie niemożliwe;
 • proste środki ludowe na małe blokady:
  • pół paczki sody lub soli wlewa się do odpływu, a po 20-30 minutach myje gorącą wodą;
  • pół szklanki sody wlewa się do odpływu, następnie wlewa się szklankę octu. Odpływ jest zamykany szmatką lub korkiem. Po 30 minutach rurę myje się wrzącą wodą;
  • soda i kwasek cytrynowy – słynny duet, który po znalezieniu się w odpływie zaczyna syczeć i tworzyć pianę. Gdy reakcja ustaje, do rury wlewa się gorącą wodę;
  • nierozcieńczoną biel wlewa się do odpływu przez 20 minut, a następnie myje gorącą wodą;
 • specjalne kupowane w sklepie produkty w postaci żeli i proszków doskonale radzą sobie z blokadami, ale wymagają środków ostrożności.

NORMALIZACJA WENTYLACJI

Po zatorach słaba wentylacja to druga przyczyna nieprzyjemnych zapachów w łazience. Nie jest trudno sprawdzić obecność przeciągów : płomień świecy, zapalniczki lub zapałki jest doprowadzony do kratki wentylacyjnej, a jeśli pozostaje w pionie, nie przechyla się w stronę otworu wentylacyjnego, to jest źle.

Dlaczego wentylacja działa słabo:

 • do kanału dostały się duże szczątki;
 • sąsiedzi mają wymuszoną wentylację;
 • Łazienka ma drzwi, które nie przepuszczają powietrza.

Duże zanieczyszczenia można wykryć, świecąc latarką w otwór wentylacyjny. Jeśli leży tam coś takiego jak kawałek cegły, należy go usunąć. Ścianki szybu nie przeszkadzają w czyszczeniu z brudu szczotką, a następnie pozostały kurz usuwamy odkurzaczem bez dyszy. Następnie ruszt jest umieszczany na miejscu i ponownie sprawdzany jest ciąg. Często tak prosty zestaw środków może znacznie poprawić jakość wentylacji w łazience. Drzwi , szczególnie latem, powinny przynajmniej czasami być uchylone.

Jeśli z przeciągiem wszystko jest w porządku, wentylację można poprawić, instalując ozdobną kratkę w dolnej części drzwi, ale ta opcja nie jest do przyjęcia dla wszystkich. Najskuteczniejszym i jednocześnie najdroższym sposobem jest zamontowanie wentylatora w kanale wentylacyjnym w celu zapewnienia wentylacji wymuszonej.

CZYSZCZENIE SYFONU

Syfon pod umywalką , wanną lub prysznicem to dobre miejsce do rozmnażania się bakterii. Osadzają się w nich włosy, drobinki kosmetyków, tłuszcz, a następnie ochładzają się i dosłownie przyklejają do ścian. Jest to doskonała pożywka dla bakterii, a stopniowo masa ścieków tylko się powiększa, powodując nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także utrudniając odpływ ścieków.

Jeśli przyczyna nieprzyjemnego zapachu leży właśnie w syfonie, procedura będzie następująca:

 • wyjąć syfon i oczyścić go z przylegających osadów. Pod syfon należy podstawić miskę lub wiadro, aby niczego nie poplamić;
 • umyć ściany syfonu płynem do mycia naczyń;
 • zainstalować czysty syfon na miejscu, zapewniając szczelność wszystkich połączeń;
 • regularnie używaj środków do czyszczenia rur kanalizacyjnych, aby zapobiec gromadzeniu się tam osadów.

Syfon (uszczelnienie wodne) pełni ważną funkcję w zakresie ochrony przed zapachami. Ze względu na obecność korka do wody smród po prostu nie może dostać się do mieszkania. Syfony są butelkowe, rurowe i faliste. Zlew na butelki idealnie nadaje się do zlewu, jest łatwy w montażu. Najtańszą opcją jest syfon falisty.

ZAPEWNIENIE ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI WODY W SYFONIE

Z powyższego wynika, że ​​w przypadku braku wody w syfonie nieprzyjemny zapach może rozprzestrzeniać się po całej łazience. Aby cała woda w uszczelnieniu wodnym zlewu wyschła, wystarczy krótki czas – nie korzystasz z kanalizacji zaledwie kilka tygodni, a po powrocie z wakacji czeka Cię niemiła niespodzianka. Na szczęście ten problem można łatwo rozwiązać – wystarczy odkręcić wodę, w syfonie znowu tworzy się korek, a zapach wkrótce zniknie.

Popularna mądrość sugeruje kilka sposobów zapobiegania parowaniu wody z syfonu. Przed wyjściem możesz zamknąć odpływ gumowym korkiem . Niektórzy radzą wlać olej słonecznikowy do odpływu, a po powrocie przepłukać odpływ roztworem alkalicznym i dużą ilością gorącej wody, ale wydaje się to zbyt drastyczne.

Woda może nie wyschnąć całkowicie – może po prostu nie wystarczyć. Problem ten związany jest z kształtem syfonu i jest typowy dla syfonów wykonanych z karbów w kształcie litery S. W takim przypadku wystarczy zamontować kilka obejm, aby nadać rurze właściwy kształt litery S.

Najbardziej nieprzyjemną opcją jest przymusowe zasysanie wody z syfonu do kanalizacji, czemu towarzyszą charakterystyczne bulgotanie. Zwykle jest to wina sąsiadów, którzy interweniowali w kanalizację budynku mieszkalnego i usunęli rurę wentylatora, która biegnie na dach. Sytuację można poprawić tylko poprzez ponowną instalację rury wentylatora lub wybór wysokiej jakości aeratora.

PRAWIDŁOWY MONTAŻ SYFONU DO BUTELEK

Konstrukcja syfonu do butelek jest dość prosta i nie jest bardzo trudna do zainstalowania, ale nadal często występuje błąd, gdy pionowa rura znajduje się nad poziomem wody. W tym przypadku zapach z kanalizacji przedostaje się do łazienki bez przeszkód.

Wyjściem z sytuacji jest prawidłowe zamontowanie syfonu. Jeśli natkniesz się na projekt, w którym można regulować poziom zanurzenia dyszy, rozwiązanie problemu będzie nieco łatwiejsze.

PRZYWRÓCENIE SZCZELNOŚCI KANALIZACJI

Na syfonie mogą powstawać odgałęzienia, przy połączeniach, pęknięcia, przebicia, pęknięcia i inne defekty naruszające szczelność kanalizacji. Miejsca te przyczyniają się do wnikania nieprzyjemnych zapachów m.in. do rolet do łazienki, a także przez nie przecieka woda, co prędzej czy później również da się odczuć charakterystycznym aromatem. Procedura w tym przypadku jest następująca:

 • dokładna kontrola i wykrywanie nieszczelności. Wlej gorącą wodę do kanalizacji i sprawdź rury za pomocą latarki. Możesz użyć serwetek lub papieru toaletowego – zamoczą się w kontakcie z obszarem problemowym;
 • w przypadku stwierdzenia wady elementu nierozłącznego należy go wymienić. Często winne są rury o niskiej jakości;
 • jeśli woda przesącza się przez połączenie między różnymi elementami, na początek możesz spróbować dokręcić połączenie lub wymienić uszczelkę. Możesz również spróbować uszczelnić złącze taśmą FUM;
 • zapobiegawczo należy z zasady stosować silikon podczas montażu wszystkich uszczelek .

USUWANIE PŁYTKI NAZĘBNEJ NA RURACH

Każdy wie, czym jest zatkany kanał ściekowy, ale zanim szczelina w rurach zostanie ostatecznie zamknięta, gromadzi się na nich płytka nazębna. Osady wydzielają nieprzyjemne zapachy. Ten problem jest typowy dla uszczelnień wodnych falistych i rurowych i nie jest tak trudny do zdiagnozowania. Co robić? Podobnie jak w przypadku zatoru, rury należy oczyścić mechanicznie lub napełnić specjalnym płynem.

MINIMALIZACJA POŁĄCZEŃ W RURACH

Fugi to nie tylko najsłabszy element pod względem przecieków, ale także miejsce, w którym łatwo gromadzi się brud i płytka nazębna, a tam nie jest daleko od charakterystycznego zapachu. Często podczas podłączania wanny do kanalizacji wykonuje się ogromną liczbę połączeń. Niestety możliwe jest jakościowe wykrycie i usunięcie zabrudzeń z fug tylko poprzez demontaż odpływu. Chemiczne środki do czyszczenia rur dadzą tymczasowy, a nie najwyższy efekt.

Jeśli to możliwe, postaraj się maksymalnie zmniejszyć liczbę stawów.

ELIMINACJA ZWISAJĄCYCH RUR SPUSTOWYCH

Chodzi o łazienkę. Próbują ustawić go tak, aby otwór spustowy był bliżej odpływu kanalizacyjnego. Zdarza się, że trzeba inaczej ułożyć wannę, a długa rura łączy odpływ z kanalizacją. Jeśli jest wykonany z materiału nie najwyższej jakości, to z czasem może zacząć opadać, w tym miejscu woda zalega, a ponieważ zawiera dużo tłuszczu i resztek skóry, bakterie natychmiast osadzają się w tym środowisku i zaczynają wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Jeśli spojrzysz pod łazienkę, możesz określić zwiotczenie na oko. Jeśli taki istnieje, wystarczy zainstalować pod nim podporę, aby zapewnić lekkie nachylenie w kierunku kanału na całej długości odpływu. Minimalne nachylenie wynosi 3 cm na metr bieżący, a najlepiej więcej.

KONTROLA PLEŚNI

Wilgotne, ciepłe otoczenie, stosy mokrych ręczników i szlafroków oraz problemy z wentylacją to idealne warunki do rozwoju pleśni. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś ten nieprzyjemny zapach, rozumiesz, o co chodzi. Nie tylko trudno jest znaleźć się w łazience, ale również wdychanie takiego powietrza jest bardzo niebezpieczne. Szczególnie straszna jest czarna pleśń, która może wpływać na każdą powierzchnię i ostatecznie prowadzić do bezsenności, zapalenia skóry, astmy, zapalenia płuc, a nawet raka płuc.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z pleśnią :

 • gotowe narzędzia specjalne są najbardziej niezawodną opcją. Nowoczesne fungicydy doskonale sprawdzają się nawet w przypadku czarnej pleśni, ale gdy pleśń zostanie pokonana, lepiej jest okresowo traktować ją środkami antyseptycznymi w celach profilaktycznych. Najlepiej oczyścić wszystkie warstwy wykończenia dotknięte pleśnią, ponieważ grzybnia bardzo głęboko się zakorzenia;
 • wybielacz jest godnym zamiennikiem produktów specjalnych. Rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10, a następnie wszystko to nakłada się pędzlem na dotknięty obszar;
 • ocet można również spryskać na dotkniętym obszarze, a po chwili zmyć wilgotną szmatką;
 • nadtlenek jest trucizną dla pleśni, ale uważaj – odbarwi malowane powierzchnie. 3% roztwór nadtlenku nakłada się bezpośrednio na uszkodzony obszar;
 • amoniak miesza się z wodą w stosunku 1:1. Działa skutecznie na twardych, nieporowatych powierzchniach. Nie mieszać z wybielaczem;
 • boraks (1 szklanka) rozcieńcza się wodą (2,5 l), a roztwór nakłada się sztywnym pędzlem;
 • stosuje się również olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy i rozmarynowy, nadmanganian potasu, sodę, kwas cytrynowy . Zapach pleśni może pozostać nawet po jej usunięciu i można go wyeliminować za pomocą sody. Pozostawia się go w miejscu, w którym żył grzyb, a następnie zbiera odkurzaczem.

KOREKTA NACHYLENIA RUR KANALIZACYJNYCH

Jeżeli sprawdziłeś wszystko i wszystko jest w idealnym porządku to można założyć, że problem tkwi w niewłaściwym montażu rur kanalizacyjnych tj. nie mają wystarczającego nachylenia, aby ścieki mogły swobodnie spływać do kanalizacji. Z tego powodu woda zatrzymuje się i wydziela nieprzyjemny zapach. Jest tylko jedno wyjście – przerobić kanał, ale w tym przypadku lepiej zwrócić się do specjalistów.

ZAPOBIEGANIE ZAPACHOM

W większości przypadków naprawdę nie jest trudno rozwiązać problem nieprzyjemnego zapachu w łazience, ale jeszcze łatwiej jest nigdy nie spotkać się z takim problemem, dlatego warto wiedzieć o pewnych środkach zapobiegawczych:

 • proste filtry siatkowe na otworach odpływowych wychwytują ogromną ilość brudu, zapobiegając szybkiemu zapychaniu się kanalizacji i pojawianiu się zapachu;
 • zaleca się czyszczenie rur specjalnymi produktami raz na kilka miesięcy, nie czekając na poważny problem. Płytka na rurach nadal pozostaje i ważne jest, aby ją „zmyć” na czas, ponieważ inne zanieczyszczenia dobrze się do niej przyczepiają;
 • generalnie lepiej jest raz w miesiącu usuwać zanieczyszczenia i tłuszcz z syfonu;
 • ciąg w kanale wentylacyjnym należy sprawdzać dwa razy w roku;
 • z zasady regularnie sprawdzaj połączenia rur kanalizacyjnych;
 • przed wyjściem zamknąć otwory odpływowe pokrywką;
 • nie zapomnij spłukać mocowań deski sedesowej . Należy zdjąć wszystkie elementy i dokładnie przetrzeć pod mocowaniami. To miejsca, w których gromadzi się najwięcej brudu. W przyszłości należy od czasu do czasu szczotkować pod siedzeniem, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi;
 • Użyj cytryny do czyszczenia powierzchni. Ważne jest, aby kupować wysokiej jakości substancje, nie powinieneś oszczędzać na takich towarach;
 • aby napełnić wannę przyjemnym aromatem, można wykonać własny odświeżacz powietrza . Potrzebny będzie dyfuzor z olejkiem eterycznym, wodą i oczarem wirginijskim. Aby uzyskać trwalszy smak, dodaj do roztworu kilka kropli olejku miętowego;
 • aby wpuścić do łazienki przyjemny zapach, można zrobić podkładki z olejku eterycznego i sody oczyszczonej . Wymieszaj pół szklanki sody oczyszczonej i kilka kropli olejku eterycznego. Powinieneś otrzymać średnio gęstą pastę. Można wlewać do foremek do babeczek. Rozkładamy podkładki na półkach w łazience, kosz na brudne pranie i używamy go jako odświeżacza powietrza;
 • jeśli ręczniki są stale w łazience , umyj je octem. Zamiast odżywki dodać pół szklanki oczyszczonego octu, umyć w wysokiej temperaturze. Następnie należy suszyć pranie na świeżym powietrzu;
 • nawet jeśli z wentylacją wszystko jest w porządku, czasami zostaw drzwi otwarte, aby zmniejszyć wilgotność w łazience.

Jeśli to możliwe, wysusz ręczniki i szlafroki na podgrzewanym wieszaku na ręczniki lub na balkonie . Nie zostawiaj brudnego prania w pralce ani w specjalnym wiadrze na zbyt długo i generalnie staraj się regularnie czyścić wszystkie powierzchnie w łazience. Jeśli jesteś zbyt leniwy, aby zrobić to samemu, zawsze możesz zatrudnić wykonawcę, aby cieszyć się czystością i przyjemnymi aromatami w łazience.