O SILE BEZSZWOWEGO OSZKLENIA

Patrząc na ogromne skrzydła bez ościeżnic, może pojawić się całkiem rozsądne pytanie : czy takie konstrukcje poradzą sobie z obciążeniami? W końcu mają dość dużą wagę własną (dla niektórych zaworów masa przekracza 100 kg). Dodatkowo dodatkowe testy wytrzymałościowe są dostosowane do wiatru, zmian temperatury i wilgotności.

Na przykład AGC oferuje szczególnie trwałe szkło laminowane z foliami polimerowymi do szklenia elewacji. Zapewniają odporność na uderzenia. Należy zauważyć, że pomimo solidnej grubości i specjalnych powłok, szkło AGC przekazuje obraz w sposób możliwie naturalny, a ma to znaczenie w przypadku bezramowych przeszkleń balkonów tworzonych ze względu na piękne widoki.

Kolejne ważne pytanie, które niepokoi przyszłych właścicieli okien bezszwowych: czy łatwo będzie otworzyć potężne skrzydła?

Odpowiedź zależy od umiejętności instalatorów i jakości okuć. Nawiasem mówiąc, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór okuć przy planowaniu szklenia bezszwowego. W końcu wiele zależy od drobnych szczegółów: płynnego ruchu zaworów, szczelności i bezpieczeństwa.

KIEDY NALEŻY MONTOWAĆ SZYBY BEZSZWOWE?

Balkon z nowoczesnymi przeszkleniami bezramowymi to modne rozwiązanie projektowe, ale ma on szereg wad, dlatego przed montażem trzeba rozważyć jego wady i zalety.

Przejrzysty projekt bez wątpienia jest odpowiedni, jeśli:

  • balkon nie jest mieszkalny;
  • rzeczy, które boją się zimna zimą i upałów latem, nie są przechowywane na loggii;
  • nie brakuje powierzchni mieszkalnej i nie ma zamiaru wykorzystywać balkonu jako gabinetu lub sypialni;
  • właściciel mieszkania jest gotowy, aby cała zawartość balkonu lub loggi była w zasięgu wzroku.

Jeśli chcesz wyposażyć ciepły balkon, który stanie się częścią przestrzeni życiowej, ta opcja przeszklenia raczej Ci nie pasuje. Nie będzie to odpowiadało właścicielom mieszkań w starych domach, w których płyty balkonowe trzymane są na zwolnieniu warunkowym, a także tych, których balkony są małe, półokrągłe z zakrzywionymi balustradami, czyli tzw. „baryłkowaty”.

Przy wysokości przeszklenia nie większej niż 2 m można sobie pozwolić na szkło o grubości 6 mm , ale jeśli wysokość ma tendencję do 3 m, lepiej jest wziąć szybę o grubości 8 mm . Oczywiście ani na szkle, ani na okuciach nie powinno być żadnych odprysków ani innych defektów.

Zamawiając szyby bezszwowe, nie zaszkodzi zapytać, do jakiej technologii będzie ono używane. Finlandia jest uważana za miejsce narodzin tego systemu, stąd pochodzą najbardziej niezawodne technologie. Uderzającym przykładem są systemy Lumon , które pojawiły się ponad 20 lat temu i stały się jednymi z pierwszych na świecie. Stosowane są okulary o grubości 6-8 mm, można je spryskiwać w celu ochrony przed promieniowaniem UV, a w projekcie koniecznie występują luki technologiczne. Sprawdziła się również niemiecka firma SKS-Stakusit , która oferuje dwa systemy na raz – uproszczony METROPOL o wysokości skrzydła do 230 cm i braku możliwości pokonywania zakrętów oraz bardziej zaawansowaną panoramę, który nadaje się do balkonów o skomplikowanym kształcie i zapewnia wysokość skrzydła do 330 cm Domowy system ESTEL jest tańszy, ale nie traci na niezawodności, ponieważ zastosowano profil stalowy, a skrzydła opierają się na obu profile na raz.

Pamiętać! Mimo niskiego poziomu izolacji termicznej przezroczysty balkon zapewni niezawodną ochronę przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Otworzy maksymalny dostęp do światła słonecznego i oczywiście da nieskończenie piękne widoki, a co najważniejsze ochroni przed intruzami.